Android İle 360 Derece Fotoğraf Çekimi

panorama

Belki de aileden gelen birşey olacak ki biri fotoğraf ve fotoğraf çekimi ile ilgili birşeyden bahsettiği zaman direk algılarım açılmıştır hep. Kullandığım son  2 Android işletim sistemli cihazda da sayısız kamera uygulaması denemişimdir. Özellikle panoramik çekim nedense ayrı hoşuma gider.

Şu an kullanmış olduğum Sony Xperia Arc S cihazda da cihazın kendi içinde gelen 3D Kamera isimli program 180 derece fotoğraf çekimi yapmasına rağmen bu oldukça zor bir hal alabiliyor. Nitekim telefonu belli bir hızda 180 derece döndürme çabalarınız “Fotoğrafta Gri Alan Var” hatasıyla son buluyor ve bir süre sonra bıkkınlığa dönüşüyor.

Fakat geçen gün bir arkadaşın bak adamlar nasıl uygulama yapmışlar şeklinde serzenişiyle Panorama 360 isimli Android uygulamayla tanıştım.

Adamlar cidden emek sarfedip, kafa yorup güzel ve kullanşlı bir uygulama yapmışlar. Uygulamayı kurup fotoğraf çekmeye başladığınızda ekran ortasında içi boş büyük bir çember çıkıyor siz hareket ettikçe ekrandaki başka bir nokta da hareket ediyor ve o çemberin ortasına gelip büyüyor ve o kareyi çekiyor. Yaklaşık 20 defa aynı işlemi tekrarladıktan sonra sıra çekilen fotoğrafları birleştirme safhasına geliyor burada bir süre bekledikten sonra birleştirilmiş şekilde fotoğramıza bakıyoruz.

Oldukça hoşuma giden bu uygulamanın artılarına ve eksilerine de değinmeden edemeyeceğim. Önce artılarına göz atalım:

  • Panoramik fotoğraf çekimini oldukça kolay hale getirmiş
  • Sabit büyük çember, hareketli küçük nokta mantığıyla yanlış bir hareket yapmanızo engelliyor
  • Çektiğiniz fotoğrafı paylaşabiliyosunuz
  • Kullanışlı bir arayüzü var
  • Ücretsiz versiyonu işimizi hayli hayli görüyor

Şimdi de gelelim kadı kızının kusurlarına

  • Çekmiş olduğu ve sonradan birleştirdiği fotoğraf parçalarını sd kartınıza atarak boşa yer kaplıyor. En azından silmek için kullanıcıya sorabilir
  • Normal ve HD olarak iki modu var. Normal modunda fotoğrafın oval olan dış kısımları haddinden fazla tırtırlı olarak birleşiyor bu da fotoğrafa gölge düşürüyor.

Eğer bu programı telefonunuza indirmek isterseniz aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vtcreator.android360

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*