Ferdi Battal - THIS IS ME http://www.ferdibattal.com Bir Civciv uğruna koca bir dünyaya karşı… Thu, 06 Feb 2014 23:32:06 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.8 Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır! http://www.ferdibattal.com/kagit-kesigi-neden-cok-acitir http://www.ferdibattal.com/kagit-kesigi-neden-cok-acitir#comments Thu, 06 Feb 2014 23:32:06 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2327 Elimiz kesildiğinde normal şartlarda ufak kesiklerde bir süre ağrı hissettikten sonra ağrımız geçer fakat kağıt kesiklerinde bu ağrının şiddeti ve süresi normalden daha uzun olur. Üstelik kağıt kesiklerinde kanama bile olmaz kanama olan kağıt kesiklerinde ise yalnızca bir kaç damla kan olur. Bu durum beni fazlasıyla şaşırtıyordu. Bıçak veya jilet ile olan kesikler neden bir kağıt kesiği kadar uzun ve çok ağrıtmıyor! ikisinin arasındaki fark nedir diye kendimi düşünmekten alı koyamadım. İnternette yaptığı araştırma sonucunda bulduğum sonuçları sizlerle paylaşıyorum.

Jilet düz ve temiz bir kesik oluştururken geride enfekte olmaya sebep verecek parçalar bırakmaz.  İlk başta acısa da genellikle birkaç dakika sonra geçer.

kagit_kesigi_neden_cok_acitir_ferdibattal

Kağıt kesiği ise deriden geçtiği esnada geride enfeksiyona sebep olacak minik parçalar bırakır.

Kağıt, ağaç ve çeşitli kimyasal maddelerden elde edilir. Kağıt deriyi keserken bu maddeler yaranın içinde kalır ve ciltteki ağrı reseptörlerini uyarır.

Ufak bir yara olduğu için deri hemen kapanır. Ancak içeride kalan parçacıklar sizi rahatsız etmeye devam eder.

]]>
http://www.ferdibattal.com/kagit-kesigi-neden-cok-acitir/feed 0
Ücretsiz Oyun Oynama Sitesi eksioyun.net Açıldı! http://www.ferdibattal.com/ucretsiz-oyun-oynama-sitesi-eksioyun-net-acildi http://www.ferdibattal.com/ucretsiz-oyun-oynama-sitesi-eksioyun-net-acildi#comments Wed, 05 Feb 2014 21:00:46 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2317 Savaş oyunları, Tom ve Jerry Oyunları, Kız Oyunları ve Araba yarışı oyunları ile eksioyun.net size yarışmanın ve eğlencenin kolay yolu olarak size “merhaba” diyor.
Araba ile zombi ezmece oyununda önünüze gelen tüm zombileri ezerken puanlar toplayıp arabanızı geliştirebilirsiniz.
Tom ve Jerry oyununda Tom olup Jerry ‘i yakalayabilir veya Jerry olup Tom ‘dan kaçmanın binbir yolunu bulabilirsiniz. Tek başınıza yarışlara katılabileceğiniz gibi çoklu oyunları oynayarak arkadaşlarınızla yarışlarda da kendinizi gösterebilirsiniz.
Bunları yapmak için oyun alanlarına gidip biletlere 10′larca lira para vermenize gerek yok. Bunun yerine eksioyun.net ‘e girerek zombileri ezebilir, bademcik ameliyatı oyunu ile bademcik ameliyatı yapabilir, Tom ve Jerry oyununu oynayabilir ve sevdiğiniz karakter Ben 10 ile paraşütle atlayabilirsiniz.
ucretsiz-oyun-eksioyun

Bu oyunların yanında farklı kategorilerle oyun oynamak isteyen kişilerl için eksioyun.net yarışma ve kazanma imkanı sunuyor. İster ambulans kullanın ister traktör kullanın ister araba park edin ister araba sürme oyunu oynayın bu oyunların içinde eğlenmek garanti. Tabi klasik oyunlarda unutulmuş değil aşçılık oyunu oynayarak en güzel pastaları siz hazırlayabilirsiniz, oda boyama oyunu ile odanızı istediğiniz renge boyayabilir veya yüz bakım oyunu ve elbise giydirme oyunları ile en güzel kıyafetleri siz seçebilirsiniz. 3 boyutlu oyunlarda takılmadan oynayabilir kendinizi oyunun içerisinde bulabilirsiniz. Sizde deneyin ve farkı yaşayın. Ateş ve su 4 oyunuda ayrıca görülmeye değer
.

]]>
http://www.ferdibattal.com/ucretsiz-oyun-oynama-sitesi-eksioyun-net-acildi/feed 0
PHP ile Metin İşlemleri http://www.ferdibattal.com/php-ile-metin-islemleri http://www.ferdibattal.com/php-ile-metin-islemleri#comments Wed, 05 Feb 2014 09:27:36 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2284 php-logo

Bu yazımda PHP ‘de metin işlemlerinin (php ‘de metin fonksiyonları) kullanımlarından bahsedeceğim. (PHP string Functions). Metin üzerinde yapılan işlemlere PHP içinde çok fazla ihtiyaç duyarız. Php html kodların içine gömülerek yazılan bir dil olduğu için metin işlemleri fazlasıyla önem taşımaktadır.
Büyük harf, küçük harf, ters yazdırma, parçalara ayırma, eşleşenleri bulma gibi fonksiyonların nasıl kullanıldığı hakkında bu yazımızda bilgi vereceğim.

PHP Metin Fonksiyonları

1- str_word_count

İsminden de anlaşılacağı gibi gelen metin içindeki kelime sayısını verir. Örneğin, Metin içindeki kelime sayısını öğrenmek istediğimizde kullanılırız. Akla ilk gelen örnek kullanımı seo için başlık uzunluğu önemlidir. Başlık uzunluğunu str_word_count ile sayıp ona göre bir sonuç elde edebiliriz.

str_word_count kullanımı;

  • echo str_word_count($metin);  Metin içinde geçen kelime sayısını verir.
  • print_r str_word_count (($metin,1)); Metni dizi haline getirir ve eleman sayısını verir.
  • print_r str_word_count (($metin,2));Metni dizi haline getirir ve index (her bir dizi elemanının başlangıç karakterinin , metin içindeki kaçıncı harf olduğunu) sayısını verir. Aşağıdaki örneğe bakıldığında daha rahat anlaşılacaktır.

Örnek1:

<?php
$metin=“WordPress Videolu Kurs PHP Dersleri”;
echo str_word_count($metin);
?>

Ekran Görünümü:

5
$metin değişkeni içindeki kelime sayısı

Örnek2:

<?php
$metin=“WordPress Videolu Kurs PHP Dersleri”;
print_r(str_word_count($metin, 1));
?>

Ekran Görünümü:

Array ( [0] => WordPress [1] => Videolu [2] => Kurs [3] => PHP [4] => Dersleri )

Dizi elemanları “0″ ile başlar. Dizinin ilk elemanının sıra numarası sıfır(0)’dır. ($metin,1) kullanarak metinin içindeki kelimeleri dizi haline getirdik. Köşeli parantez içindeki rakkamların en büyüğnün bir fazlası bize kelime sayısını verir.

Örnek3:

<?php
$metin=“WordPress Videolu Kurs PHP Dersleri”;
print_r(str_word_count($metin, 2));
?>

Ekran Görünümü:

Array ( [0] => WordPress [10] => Videolu [18] => Kurs [23] => PHP [27] => Dersleri )

($metin(2) kullandığımızda ise, metnimizin kelimelerinin ilk harflerinin, metnin kaçıncı harfi olduğunu görebiliyoruz.  Yine sıfır(0) ile başlıyoruz. WordPress kelimesi 9 harflidir, aradaki boşluğuda saydığımızda “Videolu” kelimesinin ilk harfi olan “V” ‘nin 11. harf olmasını bekleriz. Ancak, az öncede söylediğim gibi saymaya sıfırdan başlıyoruz. Dolayısı ile “WordPress” kelimesini bitirdiğimizde indeximiz 8 oluyor. Boşluğuda eklediğimizde “V” harfinin 10. harf olduğunu görebiliriz.

 strlen kullanımı

Bir önceli str_word_count ile metin içindeki kelime sayısını almıştık strlen kodu ile de metin içindeki harf sayısını alıyoruz. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken bir husus var. metin içindeki boşluklar da bir harf niteliği taşır ve toplama eklenir.
Örnek

<?php
$metin=“WordPress Videolu Kurs PHP Dersleri”;
echo strlen($metin);
?>

Ekran Görünümü:

35
$metin değişkeni içindeki harf sayısı boşluklarla beraber 35′tir.

str_replace kullanımı

Belirlediğimiz bir kelime veya hecenin metin içinde olup olmadığını bulur eğer varsa belirlediğimiz diğer kelime ile değiştirir, yeni oluşan metni bize döndürür.  Bu fonksiyonda atlamamız gereken bir detay str_replace kullanımında büyük küçük harf duyarlılığı vardır. Yani “Ferdibattal” ile “ferdibattal” aynı değildir.

Örnek1:

<?php
$metin=“PHP Dersleri kötüdür.”;
echo str_replace(“kötüdür”,”çok başarılıdır.”,$metin);
?>

Ekran Görünümü:

PHP Dersleri çok başarılıdır.
Kullanımına baktığımızda; str_replace(“aranan kelime”,”yerine yazılacak kelime”,”tam metin”);
kötüdür kelimesi yerine çok başarılıdır yazdırdık.

Örnek2:

<?php
$metin=“pazartesi salı çarşamba perşembe cuma Cumartesi Pazar”;
$calisma_gunleri=array(“pazartesi”,”salı”,”çarşamba”,”perşembe”,”cuma”);
$tatil_gunleri=str_replace($calisma_gunleri,””,$metin);
echo $tatil_gunleri;
?>

Ekran Görünümü:

Cumartesi Pazar

]]>
http://www.ferdibattal.com/php-ile-metin-islemleri/feed 0
Facebook a LookBack Özelliği http://www.ferdibattal.com/facebook-lookback-ozelligi http://www.ferdibattal.com/facebook-lookback-ozelligi#comments Tue, 04 Feb 2014 17:28:35 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2306 Facebook, Facebook LookBack adını verdiği çok güzel bir özelliği daha aktif etti! LookBack ‘de geçmiş dönemde eklemiş olduğunuz fotoğraf, video vb eklemeler veya paylaşmış olduğunuz fotoğraf, ileti gibi paylaşımlarınızı toparlayarak size güzel bir video hediye ediyor.

Facebook 10. yıl şerefine kayıt olduğunuz günden bu yana geçen süredeki anılarınızı bir videoda toparlayıp maziye götürüyor.

Sevgililer günü öncesinde bu özellik ile facebook gönülleri fethetmenin yolunu bulmaya çalışmış. Bu video ile facebook ‘a göre ile olan ilişkinizi ölümsüzleştirmiş oluyorsunuz ve 14 Şubat ‘ta sevgiliniz facebook ‘un size verdiği hediyeyi izlemiş oluyorsunuz. :)

facebook-lookback

 

Facebook LookBack Özelliğine Git

]]> http://www.ferdibattal.com/facebook-lookback-ozelligi/feed 0 Bim 179 TL ‘ye Exper H7G Tablet Satıyor! http://www.ferdibattal.com/bim-179-tl-ye-exper-h7g-tablet-satiyor http://www.ferdibattal.com/bim-179-tl-ye-exper-h7g-tablet-satiyor#comments Tue, 04 Feb 2014 13:46:26 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2302 BİM ‘in son zamanlardaki yükseliş ve başarısını göz ardı etmek mümkün değil. Gıda marketleri zinciri yürüyüşünü teknoloji ve diğer kategorilerde de ürün satışı yaparak genişletmeye devam ediyor. Bim ‘de daha önceden TV, Telefon, Uydu, Laptop ve Mouse gibi bir çok ürün satışını görmüştüm. Şimdi ise BİM Tablet satıyor desek yanlış olmaz. Bim ‘de Exper H7G modeli satışa başlanılacak. Bim ‘in geleneneksel Cuma indirim gününde satışa başlanacak ve stoklar bittiğinde satışı durdurulacak.

7 Şubat Cuma günü Bim ‘in geleneksel promosyon gününde Exper H7G tabletini 179 TL ‘ye kaçırmak istemiyorsanız cuma günü sabah erkenden BİM ‘e gidin.

Satılan Exper H7G tabletin özellikleri şöyle;

İşlemci: 1.2 GHZ Rockchip 2928 Cortex A9
Ram: 1 GB
Hafıza: 8 GB
Ekran: 7” 800×480 Piksel
Kamera: 1,3 MP Arka Kamera
Pil: 2500 mAH
Diğer özellikler: Wi-Fi, 310 gr ağırlık
Fiyat: 179,00 TL

h7G-tablet-detay

Sizler için bu ürünün internetten fiyat araştırmasını yaptım ve BİM ‘e en yakın fiyat 199 TL ile hepsiburada alışveri sitesinde fakat Teknosa gibi büyük firmalarda fiyat çok daha yukarıda bulunuyor. Bunun yanında ürünün kendi firmasında ürün 269 TL ‘ye satılıyor.

Ürün Fiyat Karşılaştırma

HepsiBurada 199 TL : http://www.hepsiburada.com/liste/exper-easypad-h7g-8gb-7-siyah-tablet/productDetails.aspx?productId=bd600578&categoryId=3008012&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.dinamik&gclid=CLfsrqLNsrwCFUQUwwodTRgAFA

Teknosa 239 TL : http://www.teknosa.com/urunler/125043722/exper-easypad-h7g-siyah-tablet

Exper 269 TL : http://www.exper.com.tr/urunler/tablet-pc/easypad-h7g/528/exper-easypad-h7g

]]>
http://www.ferdibattal.com/bim-179-tl-ye-exper-h7g-tablet-satiyor/feed 0
Dünya Kupasındaki Rakiplerimiz Belli Oldu! http://www.ferdibattal.com/dunya-kupasindaki-rakiplerimiz-belli-oldu http://www.ferdibattal.com/dunya-kupasindaki-rakiplerimiz-belli-oldu#comments Tue, 04 Feb 2014 12:46:26 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2299 Türkiye A Milli basketbol takımımız aldığı özel davetiye ile İspanya ‘da düzenlenecek olan 2014 Dünya Basketbol Kupasına katılacak takımlar arasında kendine yer buldu.
Katılacak ülkeler belli olduktan sonra çekilen kura da Türk Milli takımımızın rakipleri de belli oldu!

Barcelona’da yapılan 2014 Dünya Basketbol Kupası için kura çekiminin sonucunda Türkiye Basketbol Milli Takımı, İspanya’da 30 Ağustos-14 Eylül tarihlerindeki Dünya Kupası grup maçlarında ABD, Finlandiya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Dominik Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelecek.

2014-dunya-basketbol-sampiyonasi_b

Bu maçlar sonucunda gruplarını ilk 4 sırada tamamlayan ülke takımları bir üst tura yükselecek ve finallerde yarışma hakkını kazanacak.

ABD, İspanya, Arjantin ve Litvanya kuralara seri başı olarak girdi ve kura sonucunda oluşan gruplar şu şekilde:

- A Grubu: İspanya, Mısır, İran, Sırbistan, Brezilya, Fransa

- B Grubu: Arjantin, Senegal, Filipinler, Hırvatistan, Porto Riko, Yunanistan

- C Grubu: ABD, Finlandiya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Dominik Cumhuriyeti, Türkiye

- D Grubu: Litvanya, Güney Kore, Angola, Slovenya, Meksika, Avustralya

Yine bir ABD karşılaşması bizi bekliyor. Şüphesiz ki grubun ve kupanın mutlak favorisi ABD fakat eğlenceli maçlar bizi bekliyor. ABD bundan önce kupaya NBA yıldızlarını getireceğini söz vermişti ve dünya NBA yıldızlarını bu seferde Dünya kupasında seyredecek.

]]>
http://www.ferdibattal.com/dunya-kupasindaki-rakiplerimiz-belli-oldu/feed 0
Facebook ile Twitter Hesabını Bağlayın http://www.ferdibattal.com/facebook-ile-twitter-hesabini-baglayin http://www.ferdibattal.com/facebook-ile-twitter-hesabini-baglayin#comments Sun, 02 Feb 2014 12:32:01 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2270 Facebook ile twitter hesabını bağlamayı anlatacağım. Öncelikle facebook ile twitter hesabını niçin bağlarız, facebook ve twitter hesabını bağladığımızda ne olur? bu soruların cevabını vereyim.
Facebook ile twitter hesabını facebook ‘da yazdığımız her yazının twitter ‘da paylaşılması için bağlarız. Yani facebook ‘da yazdığımız yazıların twitter hesabımızda paylaşılmasını istemiyorsak bu işlemin pek anlamı yok.

Facebook ve twitter hesabı nasıl bağlanır?

İlk adım olarak http://www.facebook.com/twitter adresine giriyoruz.
facebook-ile-twitter-adresi-baglama2
Ben daha önceden bağladığım için bende bağlı olarak gelecek siz ekranda gördüğünüz gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bağlama işlemini tamamlayacaksınız.
Bu aşamadan sonra facebook ‘da yayınladıklarınız twitter da otomatik olarak yayınlanacak.

Not 1: facebook ‘daki paylaşımlarınız 160 karakterden uzun ise twitter otomatik kısaltıp facebook linki verecektir.
Not 2: facebook da yalnızca herkes tarafından görülebilen olarak ayarlanan yazılarınız twitter da yayınlanacaktır. Sadece ben veya arkadaşlarım gibi listelere göre filtrelenmiş yazılar yayınlanmayacaktır.

]]>
http://www.ferdibattal.com/facebook-ile-twitter-hesabini-baglayin/feed 0
Alexa Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne işe yarar? http://www.ferdibattal.com/alexa-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar http://www.ferdibattal.com/alexa-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar#comments Sat, 01 Feb 2014 14:17:47 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2273 Bugünkü konumuz Alexa!

Alexa Nedir? Alexa kimler için önemlidir?

Alexanın önemi konusu çok fazla derecede tartışılmaktadır ve herkes net olarak kafasında sonuca varamamaktadır. Kimi web masterlar için çok önemli iken bir kısmı için hiç önem değeri taşımamaktadır. Bu soru işaretleri gidermek kimler için önemli kimler için önemsiz veya ne için önemli bu soru işaretlerine cevap vermemiz gerekmektedir.

İlk cevap vermemiz gereken soru Alexa nedir?

Alexa web sitelerin hitleriyle oluşturduğu bir sıralama değildir. Bir çok kişi alexayı hit sıralaması olarak biliyor ve sıralamanın sitenin hitlerine göre olduğunu zannediyor Alexa bir kalite sıralamasıdır. Alexa Web sitelerine kalitesinin sıralamasıdır. Yani kısa bir süre önce açılmış ve hiti eski sitelere göre daha düşük olan kaliteli bir site veya eskiden beri yayından kalan ve hiti yüksek olan siteden daha kaliteli bir site alexa da daha ön plandadır.

alexa-logo-2012

Kaliteden kastımız nedir?

Kalite dediğimiz olan ziyaretçilerin siteye olan bağımlılıklarıdır. Büyük hitli sitelerin bağımlı ziyaretçileri daha düşük oranda olabilir fakat sizin bağımlı ziyaretçileriniz varsa ve sizin ziyaretçileriniz Alexa Sparky kullanıyorsa bunu sağlayabilmişseniz siz alexa için diğer siteden daha ön plandasınızdır.

Şimdi gelelim bir diğer soru olan Alexa kimler için önemli?

-      Gazete siteleri

-      Haber siteleri

-      Backlink, çapraz link vb satış yapan siteler

-      Web masterların bir kesimi

Açıklamak gerekirse Gazete ve Haber siteleri için yukarıda bahsettiğimiz kemik kitle denen bağımlılık olayı nedeniyle alexa çok önemlidir. Ziyaretçinin siteye bağımlı olması alexa değerini yükseltir ve yüksek alexa değeri de yüksek bağımlı ziyaretçi olduğunu gösterir.

Alexanın ne demek olduğunu nerelerde önemli olduğunu öğrendik.

Örneğin düşünün bir siteye reklam vereceksiniz sitenin alexa değerini kontrol edersiniz ve buna göre kıyaslama işlemi yaparsınız böylece alexa bu konuda site için önemli olur.

Çünkü alexa değeri yüksek olan haber sitesinin bağımlı kullanıcısı daha çoktur ve bu durum reklam verenin daha çok işine gelmektedir.

Diğer örneğimiz link, backlink vb. satış yapan sitelerde ise link alacak kişiler sitenin alexa değerlerini inceliyor ve kendi Alexa sından daha iyiyse güveni artıyor. Böylece daha çabuk link satın alım işlemi yapıyor.

Son kişi ise web masterların bir kısmı. Web masterların veya blog yazarlarının bulunduğu kesimdir. Web master veya bloggerlar burada kendi sitelerinin bağımlı okuyucularının yüksekliğini test etmiş olmaktadırlar. Bu durum sitenin bağımlı kullanıcı oranının iyi olduğunu göstermektedir. Reklam satışında özellikle bir ekstra durum yaratmaz fakat kişiler kişisel sitelerine böyle reklamda almaktadırlar.

Peki şimdi siz düşünün alexa sizin için ne kadar önemli?

Bu sorunun cevabını bu yazından sonra siz vermelisiniz. Yukarıdaki yazıya uyuyor musunuz? Alexanın önemli olduğu maddeler içinde var mısınız?

]]>
http://www.ferdibattal.com/alexa-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar/feed 0
SİM kart ücreti artık alınmayacak http://www.ferdibattal.com/sim-kart-ucreti-artik-alinmayacak http://www.ferdibattal.com/sim-kart-ucreti-artik-alinmayacak#comments Fri, 31 Jan 2014 13:03:09 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2291 TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasayla SİM kartlarda yeni kart alırken ödenen ilk kullanım bedeli olarak geçen sim kart ücreti artık alınmayacak.
Yeni kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tüketiciler, yeni SİM kartı aldıkları cep telefonu ve iPad gibi cihazlar için 15-16 liralık bir bedelden kurtulmuş olacak. Bu fiyatlar kimi yerlerde 30-40 liraya kadar çıkıyor. Daha geçen ay anneme yeni sim kart aldım. 35 TL  yeni sim kart ücreti ödemem gerekti. Sim kart kaybettiğinizde 10 TL yeni kart çıkarma bedeli ödeniyordu. Bu karar ile beraber SİM kartını kaybeden ya da başka GSM firmasına geçenler de bu ücretten muaf olacak.
SİM kartlar fabrikalarda birbiriyle iletişim halinde olan cihazlarda, deprem algılayıcılarda ve ulaştırmanın denetlenmesiyle ilgili bazı sektörlerde de kullanılıyor. Yeni düzenlemeyle bu iletişim türlerinde de SİM kart ücreti ödenmemiş olacak ve maliyetler düşmüş olacak.

sım-kart-fiyatlari

Torba yasada geçen maddeye göre ayrıca, ön ödemeli hat kullanıcıları tarafından yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde, her hizmet tabi olduğu oran üzerinden vergilendirilecek. Yüzde 25 ve yüzde 15 vergi oranlarını yüzde 5’e, yüzde 5 oranını ise sıfıra kadar indirmeye ve artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Bundan sonraki dileğimiz her ay ödediğimiz telsiz kullanım ücreti ve faturalar üzerinden ödediğimiz KDV ve ÖTV ‘lerde de bir indirim olması. Ama tabi 15 liralık indirim yapmanın yanında KDV ‘ye zam yapmazlarsa ne mutlu…

]]>
http://www.ferdibattal.com/sim-kart-ucreti-artik-alinmayacak/feed 0
Php ile mysql_real_escape_string() kullanımı http://www.ferdibattal.com/php-ile-mysql_real_escape_string-kullanimi http://www.ferdibattal.com/php-ile-mysql_real_escape_string-kullanimi#comments Fri, 31 Jan 2014 12:11:25 +0000 http://www.ferdibattal.com/?p=2288 Php ile çalışırken projelerimizde sql_injection açıklarından korunmak için bazı fonksiyonları kullanmamız gerekmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse üye giriş alanınız var ve üye girişi yaparken üye adı yerine tüm üyeleri ve şifreleri gösterecek bi’ kod parçası yazarsa, tüm bilgileriniz karşı tarafın eline geçmiş olacaktır. Bunun içn mysql_real_escape_string() fonksiyonunu hep beraber incelemeye alacağız.

Şimdi POST metodu veya GET metoduile gelen veriyi mysql_real_escape_string ile temizleyelim.

<?php
// Connect
$link = mysql_connect(‘mysql_host’, ’mysql_user’, ’mysql_password’)
OR die(mysql_error());

// Query
$query = sprintf(“SELECT * FROM users WHERE user=’%s’ AND password=’%s’”,
mysql_real_escape_string($user),
mysql_real_escape_string($password));
?>

Bakın yukarıdaki örnekte kullandığımız gibi yapmanız yeterlidir.

Bu fonksiyonu kullanabilmeniz için projenizde mysql bağlantısının olması gerekmektedir.

]]>
http://www.ferdibattal.com/php-ile-mysql_real_escape_string-kullanimi/feed 0