GSS Borçlanma / GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama
Geçen gün bir arkadaşım söyledi ve bende detaylarını internetten araştırdım. GSS diye kısaltılan Genel Sağlık Sigortası adı altında Türkiye Cumhiriyeti vatandaşı olup sigortası olmayan herkes kendiliğinden sigortalanıyor. Bunun karşılığında da evine giren aylık paraya göre 30 liradan başlamak üzere belirli bir sigorta borçlanması oluşuyor bu borçlanmayı ödemesi gerekiyor. Ben istemiyorum demek gibi bir olasılığınız yok eğer sigortanız yoksa veya diğer kurumlarda bir sigorta ile denk işleminiz yoksa otomatik olarak Genel Sağlık Sigortalı oluyorsunuz.

gss borçlanma, gss borç sorgulama, tc ile gss sorgulama, tc ile gss borçlanma, gss borçlanma, tc ile gss borç sorgulama

Gss Borç sorgulama / GSS Sorgulama

Tc kimlik numaranız ile gss borç sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta piriminizi https://sgk.ziraatbank.com.tr/ adresi üzerinden sorgulayabiliyorsunuz. Sorgulama yaparken Sorgu Tipi ‘ni GSS Prim olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

GSS Borç Sorgulama için Tıklayınız

 

Gss borçlanma işlemi 01.01.2012 tarihinden itibaren başlamıştır. O tarihten öncesi için bir borçlanmıyorsunuz. GSS borçlanmalarınız bir vergi borcu gibi işlem görmektedir.  Bu tarihten itibaren aylık olarak borçlanmanız artmaktadır.

Genel sağlık sigortasına otomatik olarak kaydolmuş oluyorsunuz ve Hastaneye gitmek istemiyorum gibi seçenekler kalmış oluyor. Bu tarihten sonra ödemediğiniz her ay için gecikme faizi borcu da borcunuza eklenmektedir.
Öğrencilere genel sağlık sigortası, öğrenci oldukları için ücretsiz olarak hak verilmektedir. Fakat siz öğrenci belgeniz ile SGK ‘ya gidip öğrenci olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmazsanız sistem otomatik olarak sizi öğrenci görmek yerine işsiz bir vatandaş olarak görüyor ve sizin adınızı borçlanma yazıyor. Gelir beyanı yapmadığınız için cezalı borçlanma da yaşama ihtimaliniz var. Bu cezalı borçlanmalar duruma göre aylık 300 TL’ ye kadar çıkmaktadır.

Size tavsiye sorgulama yapınız eğer borcunuz varsa ilk fırsatta size en yakın SGK ‘ya gidip bir görüşün.

Geçmiş olsun.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*