iPad Formatlama / iPad Format Atmak

Merhaba bu yazım ile sizlere iPad 2, iPad 4 ve tüm versiyonlar için iPad format atma, recovery veya diğer adıyla ipad fabrika ayarlarına geri döndürme işlemlerini anlatacağım.

Bu işlemden önce sizi uyarmam gereken birkaç başlık var. Format atma işlemi esnasında iPad ‘inizin ilk aldığınız gün ki hale gelecektir ve tüm verileriniz silinecektir. Bu nedenle önce yedek almanızı öneririm. Bilgisayarınıza bağlayarak itunes üzerinden yedek almak veya Google Drive, Box gibi bulut hizmetlerine verilerinizi yedeklemenizi öneriyorum.

 

Önemli verilerinizi kaybetmemeniz için bu önerimi dikkate almanız gerekmektedir.

 

iPad Hard Format –  iPad Format Atma  - iPad Recovery İşlemi

 

 

Öncelikle bilgisyarınıza iTunes yüklemeniz gerekmektedir. Büyük olasılıkla vardır fakat google iTunes ‘u indirip kurmalı ve sonra bir sonraki adıma geçmelisiniz.

 

- iPad ürününü kapatınız

- Bilgisayarınızdan iTunes programını açınız.

- Home tuşuna (Yuvarlak Tuş) basılı tutunuz ve bu halde USB Kablosunu bilgisayara bağlayınız. (iTunes açık iken)

- Bilgisayara bağlandıktan sonra ekran açılacaktır. Siz tuşa basmaya devam ediniz.

- Ekranda RECEVERY MOD ( Geri Yükleme Modu) yazısını görene kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor.

- Ekrandaki yazı göründükten sonra HOME tuşunu bırakıp RECOVERY MODE yazan noktaya tıklamanız gerekiyor.

- iPad modeli birkaç dakika sonra yeniden başlatılacak ve sıfırlanmış olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Yukarıda ipad harf format diye tabir ettiğimiz iPad format atma işlemini anlattım. Şimdi size direkt tüm bilgilerin silinmesi değilde daha da özel yalnızca belirli verilerin silinmesini sağlayan bölümsel/bölgesel formatlama işleminden bahsedeceğim.

 

iPad Bölümsel Sıfırlama Yapmak / Formatlama

 

Bu işlem için iPad cihazınızın Ayarlar -> Genel -> Sıfırla menüsüne girmeniz gerekmektedir. Buraya girdikten sonra aşağıdaki başlıklardan istediğinizi seçerek bölgesel formatlama işlemi yapabilirsiniz.

 

Tüm ayarları sıfırlama: Cihazda yaptığınız tüm ayarlar ve düzenlemeler Fabrika Ayarlarına dönüştürülür.

Tüm içeriği ve ayarları silme:  İpad bir anlamda Ayar ve Veriden temizlenmiş olur. Sıfırdan ayar yaparak kullanıma başlayabilirsiniz. Bu Formatlama olarak da düşünülebilir.

Ağ ayarlarını sıfırlama:  Ağ ayarlarını sıfırladığınızda daha önce kullanılan ağların listesi ve bir konfigürasyon profili tarafından yüklenmemiş VPN ayarlarınız silinir. Wi-Fi kapatılıp yeniden açılır ve bağlı olduğunuz ağlarla bağlantınız kesilir. Wi-Fi ve “Ağlara Katılmadan Sor” ayarları açık kalır. Bir konfigürasyon profili tarafından yüklenmiş VPN ayarlarını silmek için kullanılır.

iPad Profilini Silmek İçin Ayarlar > Genel > Profil bölümüne giderek burada bulunan Profili seçerek Silme İşlemini başlatabilirsiniz. Bu sayede o profile tanımlı olan tüm ayarlar ve hesap bilgileri profille beraber silinecektir.

Klavye Sözlüğünü Sıfırlama:  Yazarken iPad’un önerdiği sözcükleri reddederek klavye sözlüğüne sözcükler eklersiniz. Klavye sözlüğünü sıfırlama, eklediğiniz tüm sözcükleri siler.

Ana Ekran Yerleşimini Sıfırlama:  Yerleşik uygulamaları Ana Ekran’da özgün yerleşimlerine döndürür.

Konumu ve Gizliliği Sıfırlama:  Konum servisleri ve gizlilik ayarlarını fabrika saptanmışlarına sıfırlar.

iPad-Modellerine-iPad-2-New-iPad-iPad-4-Format-Atma-Recovery-ve-Sıfırlama-İşlemi

Bölgesel sıfırlama işlemleri her zaman istediğiniz sonucu size vermez, bazen hard format olarak nitelendirdiğimiz formatlama işlemini yapmanız gerekecektir. Bu zamanlarda önce yedek almayı unutmayınız.

Bu işlemler sizin için hayatı önem taşımaktadır.

 

iPad Formatlama işlemi Android  İşletim Sistemlerindeki kadar kolay değildir. Özellikle iTunes üzerinden işlem yaparken biraz uğraşabilirsiniz. Daha önce iTunes kullanmadıysanız buda işlemlerin biraz daha uzamasına sebep olabilecektir.

 

Önemli DipNot: Kaçak yollarla ülkemize sokulan ve farklı işlemlerle Kayıt Altına Alınan iPad modellerinde (3G – 4G Destekli) formatlama işlemi cihazın üzerindeki tüm yazılımsal müdahaleleri yok edeceği için cihazın kaçak konuma düşmesine ve kayıtsız olarak işaretlenmesine sebep olabilir.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*