Günün Fırsatı

İstanbul Bilişim Kaçak Ürün Satışı ve Ürün İadesindeki Çektirdiği Çile

Merhaba, keşke buradan şu an bu mesajı İstanbul Bilişim ‘ e teşekkür mesajı olarak yazabilseydim. 31 Ocak ‘ta yenibosna şubesinden bir ipad4g aldım. Vodafone GPRS hattı aldım taktım fakat çalışmadı bunun üzerine vodafone teknoloji destek ekibini aradım oradan çalıştırmak için birkaç yol önerdiler farklı bir iphone marka telefona taktım sorunsuz hat çalıştı bu sefer benden ipad ‘imin imei ‘sini isteediler ve bana ipad ‘in kaçak olduğunu söylediler. BTK ‘nın sitesinden kontrol edebilirsiniz dediler. Bende BTK ’nın sitesinden kontrol ettiğimde İstanbul Bilişim ‘den aldığım ipad4G ‘nin kaçan olduğunu gördüm. Ertesi gün aldığım şubeye geri götürdüm, Bana ürünü satmak isteyen yetkininin yanında müşterilerin ortasında ipad4g ‘nin kaçak olduğunu, bu ürün kaçak iade etmek istiyorum diyerek bildirdim ve bana sus sus dedi.

Beni yandaki teknik servise yönlendirdi. Oraya gittiğimde oradaki yetkili bana ürünü iade edebileceğimi söyledi. 16 Şubat ‘ta iade ettim. O gün cumartesi idi pazartesi günü telefon ile tekrar ulaşmamı ve iade işlemi hakkında bilgi istememi söylediler ki böyle işlemleri başlatacaklarmış.

Pazartesi günü 444 0912 ‘yi aradım. Karşıma çıkan muhasebe yetkilisi telefonla görüştüğümüzde şimdi gerekli işlemleri yapıyorum 3 gün içinde hesabınıza geçmiş olur dedi. Bende bekledim ve çarşamba günü de ödeme geri iade edilmeyince tekrar aradım bu sefer karşıma muhasebe departmanından başka birisi çıktı ve kişiye ödemenin neden yatmadığını sorduğumda daha bildirilmediğini söyledi. Bu konuda tek yetkili kişi benim -iade işlemleri- ve ben böyle bir işlem yapmadım dedi.

İpad 'in kaçak olduğunu gösteren TTK sitesi üzerinden ekran görüntüsü

İpad ‘in kaçak olduğunu gösteren BTK sitesi üzerinden ekran görüntüsü

Bu açıklamadan sonra şimdi işlemlerinizi gerçekleştiriyorum dedi. O beyfendinin sölediği sürece göre de 25 Şubat Pazartesi gününe kadar iade yapılmış olacaktı. Pazartesi günü de yatmayınca aradım ve neden yatmadığını sordum. Bugün gün sonuna kadar yatmış olur bugün son günü sürecin dedi ve bende gün sonuna kadar bekledim fakat yine yatırılmayınca bankayı aradım bankadan tekrar bana böyle bir talimatın kendilerine gönderilmediği söylendi.

Salı günü sabah tekrar İstanbul bilişim ‘i aradım aynı yetkiliyi istedim ve ödemenin yatırılmadığını söyledim. Bana benim bankada görüştüğüm departmanın  verilen iade bilgilerine erişemediğini o nedenle göremediğini onun için bana böyle bir iade talebin gelmediğini söylediğini söyledi.

İstanbul bilişim yetkililerinin bildirdik dediği fakat hiç bir banka görevlisinin bu bilgiyi onaylamadığı iade talebi hakkında bu konu hakkında istanbul bilişim görevlilerinden bir belge istediğimde bana gönderilen belge

İstanbul bilişim yetkililerinin bildirdik dediği fakat hiç bir banka görevlisinin bu bilgiyi onaylamadığı iade talebi hakkında bu konu hakkında istanbul bilişim görevlilerinden bir belge istediğimde bana gönderilen belge

Bankadaki müşteri temsilcisi ise o böyle bir talep gelmediğini söylediğinde ve firma bana yalan söylüyor o zaman dediğimde evet dedi.

Bu TEK YETKİLİ arkadaş bana paranın şirket hesabından düşüldüğünü ama bana iade edilmediğini söyledi. Normalde 3 gün içinde bu işlem gerçekleşiyor diye normal  süreç hakkında bana bilgi verdi  şu an ki durumun anormalliği nedir anormal bir süreç olmasını sağlayan nedir dediğimde anormal bir şey yok diye açıklama yaptı ve neden yatmadığını söylediğimde doğru düzgün bir cevap veremedi.

Bugün artık 27 şubat Çarşamba günü akşam oldu fakat halen hesabıma geçmiş bir ödeme bulunmamaktadır. Bu konuyu internet üzerinden tüm sosyal ağlarda ve tüm platformlarda paylaşacağım. Çevremdeki herkesin sizden bir alışveriş yapmasını engelleyeceğim. Kaçak ürün satıp sonra da bu ürünü iade etmek istediğimizde çıkardığınız zorlukları ve çalışanların bahane uydurarak başından savmaları ve söylediği yalanları ulaştırabildiğim kadar herkese ulaştıracağım.

İnternet sitelerinde bulunan teşekkür mesajlarının hiç birinin gerçeği yansıtmadığına inanıyorum. Çünkü ben ürünü teslim etmeye gittiğimde benimle beraber sırada bekleyen diğer müşteriler ellerindeki ürünlerin daha bir iki aylık olduğunu ve bu sorunların neden sürekli meydana geldiğini soruyolardı.

İstanbul bilişim markasından kimsenin bir alışveriş yapmaması gerektiğini düşünüyorum.  Bana ders olan bu durum umarım size de başka olaylarla ders olmadan farkına varırsınız!

Sosyal Medya 'da Paylaş!

THIS IS ME. Uncle | Business Owner {Eksi Kare and Eksi.pro} | Programmer | SEO Specialist | Adsense Specialist | Social Media Specialist | Analytics Specialist | Web Designer | WordPress Designer | Digital Brand Consultant | Jr. Photographer | Blogger | Music lover.

Leave a reply


*