Günün Fırsatı Seo İpuçları ve Detayları 2 – Bir web sitesi yapımı

Seo İpuçları ve Detayları 2 – Bir web sitesi yapımı

Selam arkadaşlar, artık SEO hakkında yazılara başladım. Bir önceki yazıda Hosting ve Domain ‘in öneminden bahsetmiştim. Şimdi bir sonraki aşama olan SEO için internet sitelerinin web sayfaları nasıl olmalıdır? Sorusuna kendimce cevap verip sizleri bilgilendireceğim.

 

Web sitesi yapmanın birden çok yolu birden çok dili vardır. Bunlar asp, asp.net, php, html gibi dillerdir. Html hangi programlama dilini seçerseniz seçin kullanmanız gereken tasarım dilidir. Bir önceki yazıda hosting seçmiştik. Eğer web site yapmayı bilmiyor veya wordpress, joomla gibi sistemlere güvenip bir hazır sistem kuracaksanız bu sistemin dili php ‘dir. En iyi performansı alabilmeniz için Linux server bir hosting almanızı öneriyorum. Veya blog engine gibi asp.net ‘in hazır sistemini kuracaksanız da Windows server almanızı öneriyorum.

Şimdi gelelim hangi web sitesi yaparken sayfaları nasıl yapıp neler kullanılacağına. Burada önemli olan sitemizi hangi amaçla kullanacağız. Sitemizde ne denli SEO kullanacağız. Eğer Ciddi anlamda SEO kullanıp arama motorlarından indexlenerek kullanıcıları sitemize çağırıyorsak asp.net, asp veya php gibi bir dili veya direkt html ile bir sayfa tasarlamalıyız. Fakat böyle bir seo isteğimiz yok ve arama motorlarından kullanıcı beklentimiz yok ise sitemizi flash veya silverlight ile yapabiliriz. Bu sitemizi çok daha iyi bir görsel zenginlik katacaktır.

Benim yorumuma gelirsek flash veya silverlight gibi bir dili kullanmamanız. SEO beklentiniz olmasa bile kullanmayın. Bu dillerle alacağınız görsel zenginliği jquery ile de yaratabilirsiniz hem böylece SEO ile de bir seviye daha ön planda olursunuz.

 

Az önce de dediğimiz gibi siteyi yaparken de sitenin hangi amaçla kullanılacağına karar vermek önemlidir. Domain konusunda domainin ismi için öneminden bahsetmiştim. Şimdi ise sitenin içeriğinin arama motorlarında indexlenip indexlenmeyecek olması sitenin nasıl yapılacağı hakkında önemlidir. Eğer indexlenmeyecekse flash veya silverlight ağırlıklı indexlenecekse php asp veya asp.net ile yapılması önceliklidir. Html bütün şekiller de de kullanılması zorunlu bir dil olduğu için onu yazmıyorum. Flashta yapsanız asp.net ile de yapsanız ekran çıktınız browser ‘da html olarak gözükmektedir.

 

İnternette yayında olan siteleri incelediğimiz de görüyoruz ki flash ağırlıklı siteler film, dizi, sanatçı gibi indexlenmeyi gerek duymayan sitelerdir ve bu sitelerde gösteriş ön plandadır. Ürün var ise de indexlenmek yerine sitede daha gösterişli bir görünümde olması ön plandadır. Ürün bazlı veya tanıtım siteleri ise indexlenme ihtiyacı duymaktadır ve bu nedenle html, php, asp veya asp.net dilleriyle yapılmaktadır.

 

Flash sitelere de çok yazı ekleriz diye düşünmeyin. Arama motorlarının çalışma mantığı bizimle aynı değildir. Flash sitelerde yazıları biz okuyabiliriz fakat arama motorları yazıları okuyamaz yalnızca yazıları değil animasyon halinde yapılan flash sitenin içindeki hiçbir şey okuyamazlar. Resimler de dahil. Zaten bu nedenle indexleme sorunu oluşmaktadır. Aynı zamanda flash siteler normal diğer sitelere göre daha geç açılmaktadır. Flash dosyalarının tamamının yüklenmesi ve sonra çalışması gerekmektedir.

 

 

Benim Önerim,

Sitelerinizi flashtan uzak tutun. Flash yapmak veya yaptırmak yerine html ile tasarlatın. Gerekli programlamalarda Php, asp veya asp.net gibi bir dilin kullanılması idealdir. Flash ‘taki gibi animasyon veya hareketlilikler için jquery veya html5 teknolojisini kullanın. Html5 yeni nesilde daha yayın olarak kullanılacak ve geleceğin dili olarak görülmektedir. 1.sıra olacak html5 i öneririm J Çünkü arama motorlarının en sevdiği dil HTML5 tir.

Yapısal olarak arama motorları sitelerde header dediğimiz üst bölümlere öncelik verip önce oraları incelemektedir. O nedenle öncelikle dikkat etmemiz gereken yer üst bölümlerdir. Html5 ile yapmak bir pozitif durumdur fakat yaparken hataları en aza indirgemekte gerekmektedir. En çok yapılan hatalardan birisi  de kolay olmasından dolayı 1 hover ile resimler kullanarak menü yapmaktadır. Arama motorları menünüzü böyle bir durumda okuyamamaktadır bu da sizi tanımasını engellemektedir. Menünüzü html veya css ile metin olarak yapın bu sizin daha iyi indexlenmenizi ve tanınmanızı sağlayacaktır! J

Üst bölümden sonra en önemli kısım üst alanında içinde bulunduğu anasayfadır. Çünkü ana sayfa bir bakıma site haritası görevi işlemektedir. Arama motorları öncelikle anasayfaya gelir ve ilk olarak burada olan linkleri tanımaya çalışır bu linklerin gittikleri sayfaları ziyaret eder. Bu nedenle anasayfaya ayrı bir özen göstermeliyiz. J

 

Örneğin bazı siteler görsek anlamda güzel görünmesinden dolayı ilk sayfaya bir intro koyar ve introdan anasayfaya gidilmesi sağlanır. Görsel anlamda güzel durmasına rağmen SEO değeri olarak olumsuz bir durumdur. Arama motorları botları bu sayfayı anasayfa olarak okur ve iç sayfaları taramadan geri gider. Bu da sizin indexlenmenizi engeller.

Bunun yerine ilk sayfanızda Jquery ile güzel bir şekilde yerleşim ile şık introlar kullanabilirsiniz.

Bu yazıdan da bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Sağlıcakla kalın J

Sosyal Medya 'da Paylaş!

THIS IS ME. Uncle | Business Owner {Eksi Kare and Eksi.pro} | Programmer | SEO Specialist | Adsense Specialist | Social Media Specialist | Analytics Specialist | Web Designer | WordPress Designer | Digital Brand Consultant | Jr. Photographer | Blogger | Music lover.

Leave a reply


*